Ako vybrať správny vianočný darček

Hľadanie a rozmýšľanie nad vhodným darčekom pre blízkeho človeka je pre mnohých ľudí každoročne spojené s bolením hlavy a stresom. Iní zas berú darčeky už ako povinnosť a darujú preto niečo len aby mali pocit, že si splnili úlohu bez rozmýšľania nad tým, či ich darček danú osobu poteší alebo je pre ňu vhodný. Netreba vždy tiež voliť tie najdrahšie dary, aké si môžete dovoliť, medziľudské vzťahy sa nedajú vyjadriť v peniazoch. Aby ste si vyberanie toho najideálnejšieho darčeka čo najviac užili, prinášame vám niekoľko tipov, ktoré sa vám zídu nielen v predvianočnom období.

Skôr než vyrazíte na honbu za vianočnými darčekmi

 1. Spíšte si zoznam ľudí, ktorých chcete počas Vianoc obdarovať, aby ste si tak mohli byť istí, že na nikoho pre vás dôležitého nezabudnete.
 2. Stanovte si približný rozpočet, ktorý si na darčeky vynahradíte. Týmto spôsobom sa vyhnete tomu, že by ste minuli napokon viac než ste pôvodne mali v úmysle a budete mať o svojich nákupoch lepší prehľad.
 3. Zamyslite sa nad osobami, ktoré sa chystáte obdarovať. Aké sú ich záľuby, čomu sa radi venujú? Čo by ich mohlo potešiť? Čo nemajú a túžia po tom alebo by sa im to naopak zišlo? Po podobnej analýze bude vaša misia hneď jednoduchšia a pravdepodobnosť, že sa vaše darčeky zapáčia tým tiež stúpne.
 4. Môžete zvoliť aj objekt, ktorý vyvoláva u obdarovanej osoby príjemné spomienky na spoločné zážitky, trochu nostalgie na Vianoce nikdy nezaškodí. Pokiaľ však budúceho príjimateľa vášho daru príliš dobre nepoznáte, zvoľte darček, ktorý poteší prakticky kohokoľvek, napríklad kvalitné víno alebo bomboniéru.

Kedy sa pustiť do nákupov vianočných darčekov?

 1. Nenechávajte si nákup darčekov na poslednú chvíľu. Hoci táto rada je pomerne častá, v skutočnosti sa ňou riadi len veľmi málo ľudí. Je možné, že pár dní pred Vianocami sa môžete stretnúť so zľavami a špeciálnymi akciami, iné predmety sú však naopak predávané za vyššie ceny. A nestojí to zato, aby ste sa predierali obchodmi plnými ľudí a umárali sa nad tým, ako sa vám kráti čas a vy ešte stále nemáte nič vybrané.
 2. Ak je to možné z podobného dôvodu odporúčame tiež vybrať sa na potulky obchodmi radšej doobedu ako vo večerných hodinách alebo cez víkendy.
 3. Čas treba brať do úvahy aj v prípade, že plánujete nakupovať darčeky cez internet. Čím bližšie budú vianočné dni, tým dlhšie môže pre spoločnosti trvať doručovanie zákaziek. A určite by ste nechceli aby váš dar prišiel kvôli neskorej objednávke až po Vianociach.

  TIP: Vianočné darčeky môžete kúpiť cez internet napríklad v týchto obchodoch:

Ak neviete, aký darček vlastne kúpiť, čítajte ďalej!

Čo vybrať ako vianočný darček?

 1. Skúste byť pri výbere darov originálni. Ak viete, že niekto rád číta, prírastok do jeho knižnice ho určite poteší. Darovať však každý rok knihu sa môže po čase stať príliš monotónnym, opakovaným a predvídateľným gestom. Radšej spravte z času na čas výnimku a pouvažujte nad tým, čím iným by ste vášnivému knihomoľovi spravili radosť okrem už tradičnej knihy.
 2. Niekomu, s kým máte úzky vzťah urobíte radosť aj tým, že mu podarujete niečo, čo ste nekúpili v obchode, ale vytvorili vy sami. Pri tom môžete využiť vlastné koníčky, či už radi maľujete, vyšívate, fotografujete alebo hráte na nejaký hudobný nástroj.
 3. Keď sme už pri tom fotení, čo takto nechať fotografiu s blízkou osobou dať na povrch šálky, vankúša či trička? Darček, na aký sa rozhodne nezabúda 😉
 4. Nezabúdajte, že nemusíte darovať nutne niečo hmotné, naopak čoraz väčšej obľube sa nielen medzi vianočnými darmi tešia zážitky ako vhodná možnosť hlavne pre bližších ľudí. Rodičom napríklad možno venovať romantickú večeru alebo pobyt v kúpeľoch, zatiaľčo či partnerom si môžete splniť niektorý cestovateľský sen.
 5. Zážitok spojený s adrenalínom typu paraglaidingu alebo bungee jumpingu zas určite ulahodí dobrodruhom a športovo založeným osobám, zatiaľčo fanúšikovia rôznych hudobníkov sa rozhodne nenahnevajú, ak od vás dostanú lístky na koncert svojho favorita.


No povedzte, nezdá sa vám, že pri riadení sa podobnými tipmi bude vaše hľadanie ideálneho vianočného darčeka oveľa jednoduchšie a menej spojené so stresom? 🙂