Ako kúpiť deťom ideálny vianočný darček?

Čím viac sa vianočné sviatky blížšia, tým viac sa objavuje rodičom v hlave otázka čo podarovať svojim ratolestiam. A nielen im, ale aj starým rodičom, tetám, strýkom a ďalším. Sú deti, ktoré vám povedia, čo presne si prajú, plnenie všetkých ich želaní však tiež nie je vždy tá najideálnejšia cesta. Prečítajte si nasledujúci článok a zistíte, čím by ste sa pri výbere darov pre deti mali riadiť, aby vaša voľba potešila ich aj vás samotných.

Pár užitočných a praktických tipov

Pri voľbe daru je dôležité dbať nato, aby bol pre deti dostatočne bezpečný. Obzvlášť pri malých deťoch by preto zvolený objekt nemal obsahovať príliš malé časti, ktoré by mohli prehltnúť alebo kúsky, na ktorých by sa mohli ľahko porezať. Všimnite si, z akého materiálu je darček vyrobený a či sa vám zdá dostatočne kvalitný a odolný napríklad voči udieraniu, pádu na zem a podobne.

TIP: hračky pre deti nájdete v tomto obchode a pre staršie deti môžete kúpiť elektroniku v tomto obchode.

Oplatí sa pri kúpe dbať do úvahy odporúčania veku, uvádzané samotným výrobcom alebo predajcom. Stáva sa, že ak máte viac detí, keď kúpite jednému niečo aj druhé si o to hneď požiada. Pokiaľ však kúpite hračku pre staršie dieťa malému, môže byť pre neho nebezpečná alebo ju nemusí vedieť používať, čo môže viesť k frustrácii. Ak naopak je hračka určená pre menšie dieťa než je to vaše, bude sa s ňou pravdepodobne nudiť a rýchlo ju odloží bokom.

Nenechajte sa príliš ovplyvniť reklamou, ktorá sa vám bude snažiť vnútiť konkrétny výrobok od konkrétnej značky. Často sa stáva, že deti si myslia, že určitá hračka je tak fantastická ako to videli v televízii a keď ju napokon dostanú pod stromček, nie vždy napokon splní ich očakávania vytvorené preháňajúcou reklamou. Je to navyše dobrý spôsob ako vaše ratolesti naučiť, že skutočná hodnota vecí sa nemusí vždy nutne ukrývať v slávnej značke alebo vysokej cene.

Pred kúpou si nezabudnite prečítať obal hračky, kde okrem odporúčaného veku nájdete aj ďalšie užitočné informácie, napríklad či sú súčasťou balenia aj batérie. Ak nie sú a vy si to nevšimnte, na Štedrý deň sa váš potomok s novým darčekom veľa nenahrá (pokiaľ teda doma samozrejme nemáte zásobu batérií).

Vyberte dar, ktorý podporí rozvoj vášho dieťaťa, či už vzdelanostný, umelecký alebo športový. Berte pritom do úvahy jeho záujmy, schopnosti a talenty.

Pri viacerých deťoch je tiež dobrý nápad darovať im niečo, čo môžu využívať spoločne a súčasne, napríklad spoločenskú hru, tenisovú sadu, ping-pongový stôl a tak ďalej.

Majú deti dostať to čo chcú?

Hlavnou otázkou, ktorú však väčšina ľudí pri kúpe daru deťom rieši je, či im kúpiť to čo si želajú alebo nie. Na to univerzálna odpoveď neexistuje a preto treba ku každej detskej žiadosti o darček pristupovať odlišne. Vezmite do úvahy, či to čo deti chcú nie je príliš drahé, či to skutočne budú používať, či je to pre nich vhodné alebo či na to majú v detskej izbe vôbec miesto.

Ak ide o domáce zvieratko zamyslite sa nad tým, či sa oň váš syn alebo dcéra skutočne bude starať a či ho alebo ju po čase nový kamarát neomrzí a nebude ho chcieť vrátiť. Maznáčik je výbornou možnosťou ako deti naučiť zodpovednosti a starostlivosti o druhých, treba však pred jeho prinesením domov dieťaťu dobre vysvetliť čo všetko so sebou chov psíka, mačičky či zajačika prináša.

Sú deti, ktoré každé Vianoce žiadajú o ten istý typ darčeka, o novú počítačovú hru, nové lego či novú bábiku. Vtedy sa im oplatí rozšíriť trochu obzory a ukázať, že existujú aj mnohé ďalšie druhy hračiek, s ktorými tiež strávia príjemne svoj voľný čas.

Chystáte sa deťom venovať viac vianočných darčekov súčasne? Vtedy sa menej ako v prípade jediného musíte riadiť tým aby išlo o hračku alebo niečo, čo ich pobaví. Darujte im súčasne aj niečo praktické ako napríklad pyžamo alebo školskú tašku. Zrejme ich to poteší menej než zábavné dary, možno im však tak dať najavo, že rovnako existujú rôzne typy darčeka, nájdu sa aj dary na rôzne účely, na hranie, na nosenie, do školy a podobne.

Napokon platí, že radšej ako darovať primnoho darov sústreďte svoju pozornosť na hľadanie jedného alebo len niekoľkých, o to však lepších. Aj v tomto prípade ako v mnohých iných platí, že kvalita víťazí nad kvantitou.